Co to jest migrena ?

Migrena jest chorobą której dominującym objawem jest napadowy ból głowy. Napady bólu trwają od kilku do kilkudziesięciu godzin, na ogół nawracają w nieregularnych odstępach czasu. W typowych przypadkach ból ma charakter jednostronny, zwykle umiejscowiony jest za gałką oczną, w czole i skroni. Niekiedy bywa obustronny lub naprzemienny tzn. raz po jednej a raz po drugiej stronie. W niektórych przypadkach ból może być zlokalizowany w tyle głowy. Ból o na ogół dużym natężeniu najczęściej określany jest jako pulsujący, tętniący. Bywa też łagodny lub tak silny że wyłącza całkowicie chorego z życia. W rzadkich przypadkach napad migreny może przebiegać bez bólu.
Charakterystyczną cechą migreny jest obecność objawów towarzyszących jak nudności, wymioty zawroty głowy, nadwrażliwość na światło i dźwięk a także na inne bodźce np. zapach. Oprócz objawów towarzyszących u ok. 20% chorych na migrenę może wystąpić tzw. aura pod postacią objawów wzrokowych ( mroczki , zygzaki, zaniewidzenie ), czuciowych, zaburzeń mowy czy nawet porażenia.
Inną charakterystyczną cechą migreny jest nasilanie się bólu w czasie wysiłku fizycznego.

Migrena jest jednym z najczęstszych schorzeń neurologicznych, szacuje się że dotyczy ok. 10-12 % populacji. Występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zazwyczaj rozpoczyna się u osób młodych, często też u dzieci. Częstość i nasilenie napadów może się zmieniać w ciągu życia.

Choć rozpoznanie migreny wydaje się łatwe diagnozę w każdym przypadku powinien postawić lekarz !!! Migrena nie zawsze przebiega tak jak opisano powyżej. Czasem inne schorzenia mogą imitować migrenę. Warunkiem skutecznego i bezpiecznego leczenia jest prawidłowe rozpoznanie. Żadnej choroby, a więc i migreny nie można leczyć na własną rękę.

Jak powstaje migrena ?

Migrena jest chorobą ograniczoną. Dolegliwość ta nie jest chorobą ani psychiczną ani psychosomatyczną. Badania naukowe obaliły teorie ” Osobowość migrenową „. Za pomocą nowoczesnej techniki udało się odkryć naukowcom więcej o powstaniu tej choroby.

Przy powstawaniu migreny odgrywają dużą rolę różne faktory. Do nich należy cecha dziedziczna jak również cykl hormonalny, wiek i regularne przyjmowanie określonych leków. W związku z wywoływaczami jak na przykład określone odżywianie lub stres może dojść do ataku migreny. Do dzis nie wyjaśniono jednoznacznie jak powstaje migrena. Jest to kilka przyczyn:

  • Neurowaskularna teoriaTeoria ta wynika z zakłóconego stosunku zmienności między systemem nerwowym a naczyniami krwionośnymi. Włókna piątego nerwu mózgowego ( Nervus trigeminus ) kończą się między innymi w większych naczyniach krwionośnych mózgu i skórach mózgu. Jeśli podrażnią sie ten nerw mechanicznie, elektrycznie lub chemicznie, może dojdą do uwolnienia związków zapalnych.
    Związki te powodują nie tylko rozszerzenie naczyn arteriowych, lecz podwyższają również ich przepływowość. Plazma krwi może wtedy wejdą w kontakt. Dochodzi wtedy do pogrubienia i zapalenia tkanki mózgowej.
    Impulsy bólu są przesyłane i powodują migrenę.
  • Teoria neurogennaTeoria łączona jest dziś z teorią naczyniową i zakłada, że napad migreny „wywołuje się w mózgu sam”. Ma to prawdopodobnie miejsce w podwzgórzu skąd przekazywany jest włóknami nerwowymi impuls wyzwalający zwężenie naczyń mózgowych. Bodziec ten może też zakłócać system kontroli bólu.
  • Teoria biochemicznaTeoria biochemiczna jest uzupełnieniem powyższych teorii. „Bohaterką” tej teorii jest serotonina. Odgrywa ona m.in. rolę w utrzymaniu właściwego napięcia ścian naczyń tętniczych. W migrenie początkowo obserwuje się nadmierne uwalnianie serotoniny (w fazie skurczu naczyń), a potem spadek jej stężenia (rozszerzenie naczyń). Serotonina odgrywa też rolę w percepcji bólu

Dodaj komentarz